ایزی آموز - چند روش جداسازی مخلوط ها

ایزی آموز
سفارش آگهی
سفارش آگهی در سایت
خوشحالیم که تا کنون 100 درصد تراکنش ها و خرید ها از وب درس به درستی و با رضایت کامل انجام شده است
هر گونه درخواست کد و قالب را میتوانید در انجمن سایت به ما بدهید
اگر به دنبال مطلبی هستید لطفا پیش از ایجاد تاپیک در انجمن جستجو نمایید
به دنبال مطلبی خاص هستید؟


با این که در کتاب علوم هشتم به این بحث اشاره ی بسیار کمی شده ولی دانستن چند روش جداسازی مخلوط ها به نفع شما هست . این مباحث بسیار ساده است ولی نمی دانم چرا در کتاب علوم هشتم به آن ها اشاره ای نشده است . و اما روش ها :

1-صاف کردن: با این روش بیشتر شما آشنایی دارید ولی شاید تا کنون نمی دانستید که این یکی از روش های علمی است. از این روش برای جدا سازی مخلوط های نا همگن استفاده می شود مانند شن و سنگ برای جدا سازی هر دوی آن ها را در صافی میریزیم شن که از سنگ ریز تر است از صافی عبور می کند و فقط سنگ بافی می ماند . و یا مخلوط آب و نشاسته که برای جدا کردن آن ها می توان از کاغذ صافی استفاده کرد تا آب از آن رد شود و نشاسته به کاغذ صافی بچبد.در این روش از اختلاف اندازه مواد استفاده می شود 

2-سر ریز کردن : شاید دیده باشید که در میان حبوباتی مانند عدس چوب هایی وجود دارند که جدا کردن آن ها سخت است. معمولا مادر ها و مادر بزرگ های با تجربه آن ها را در آب میریزند تا عدس که چگالی بیشتری دارد به ته ظرف برود و چوب ها که چگالی کمتری از آب دارند به سطح آب بیایند و جدا کردن آن ها آسان شود.یا برای جدا کردن آب و روغن می توانیم آن ها را در قیف جدا کننده بریزیم و آن ها را از همدیگر جدا کنیم.در این روش از اختلاف چگالی مواد استفاده می شود.

3- تبلور : از این روش برای جدا سازی یک جزء جامد حل شده در حلال استفاده می شود برای مثال آب نمک . همان طور که همه تان در ابتدایی خوانده اید برای جدا سازی محلول های مانند آب نمک و آب شکر محلول را حرارت میدهیم تا آب بخار شود سپس بخار آب را توسط یک لوله به یک ظرف دیگر انتقال می دهیم تا در آن جا دوباره سرد شده و به شکل مایه در آید و چیزی که به جا می ماند نمک یا شکر است که به شکل بلور است. 

4-طقیر : از این روش برای جدا سازی محلول های مایع در مایع استفاده می شود مانند محلول الکل و آب . در این روش به محلول حرارت داده می شود و الکل که دمای جوش پایین تری دارد در دمای 40 درجه سانتی گراد بخار شده و از آب جدا می شود. در این روش از اختلاف دمای جوش 2 ماده استفاده می شود

این مطلب کاملا اختصاصی می باشد و با هرگونه کپی برداری برخورد می شود
باز و بسته کردن فوتر

تمام حقوق محتوا و فایل ها و تصاویر برای این سایت محفوظ است . قالب طراحی شده توسط مدرسه دوم

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات